Ministerstwa i ZUS z myślą o studentach

ministerstwa_i_zus

Ponad 1,4 tys. praktykantów chce przyjąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach współpracy z Państwowymi Wyższymi Szkołami Zawodowymi. List intencyjny w sprawie programu praktyk zawodowych podpisali minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS oraz prof. Witold Stankowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.

Celem zawartego porozumienia jest poszerzenie świadomości młodych ludzi w zakresie finansów publicznych, funkcjonowania administracji publicznej oraz systemu ubezpieczeń społecznych, a tym samym rozwój kompetencji studentów. Dodatkowo w całym projekcie praktyk zawodowych ważne jest również zwiększenie elastyczności uczelni w zakresie tworzenia programów kształcenia oraz współpraca między pracodawcami, którymi w tym przypadku są instytucje publiczne. Najbardziej namacalnym dowodem podejmowanej współpracy ma być program praktyk studenckich w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z zebranymi w placówkach ZUS szacunkami, na dziś Zakład deklaruje przyjęcie na praktyki 1426 studentów z różnych Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w całym kraju.

Praktyki zawodowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą trwały pół roku. Pierwszych praktykantów ZUS przyjmie już we wrześniu. Projekt potrwa zaś do stycznia 2019 r.

– Ze swojej strony zapewniamy młodym ludziom możliwość zbudowania unikalnych, na rynku pracy, kompetencji w zakresie ubezpieczeń społecznych, a dodatkowo zdobycie doświadczenia w pracy w administracji publicznej. Zważywszy na fakt, że dziś administracja publiczna przechodzi ciągły proces profesjonalizacji i elektronizacji swoich usług, praca tu jest dużym wyzwaniem. Liczę, że duże grono studentów, którzy podejmą u nas praktyki w przyszłości zechce podjąć pełnoetatowe zatrudnienie – podsumowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Projekt „Program Praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” realizowany jest z Programu Wiedza Edukacja Rozwój przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest wypracowanie nowego modelu rozszerzonych do 6-miesięcy praktyk studenckich i udział 7 tys. studentów uczelni zawodowych w takich praktykach. Nabór wniosków prowadzony jest od marca 2016 r. do września 2018 r. Dotychczas wsparcie otrzymały 32 szkoły wyższe, w tym 25 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.

W Wielkopolsce z praktyk będzie mogło skorzystać 93 studentów, a Oddział ZUS w Pile będzie mógł przyjąć 30 osób.

Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w Wielkopolsce