PIŁA. Współpraca międzynarodowa w cieniu pandemii

Sytuacja, z którą przyszło nam się zmierzyć w tym roku jest wyjątkowa pod wieloma względami. Chyba po raz pierwszy czynnikiem wpływającym na kontakty z partnerami zagranicznymi stało się zdrowie. Wcześniej pojawiały się kryzysy gospodarcze, polityczne, które mogły pośrednio wpływać na kontakty między samorządami z Polski i ich zagranicznymi partnerami. Mogły, ale na szczęście udawało nam się tego uniknąć dzięki wcześniej wypracowanym przyjacielskim relacjom. Nadal realizowaliśmy wspólne projekty, spotykaliśmy się, bo nikt nie zamykał granic, a kontakty bezpośrednie nie groziły naszemu zdrowiu i życiu.

W pierwszym etapie walki z COVID-19 oczywiście każdy z nas skupiał się na zapewnieniu maximum bezpieczeństwa mieszkańcom, wprowadzaniu nowych zasad funkcjonowania naszych miast, przeorganizowaniu życia społecznego. Ale nawet tu obserwowaliśmy, co dzieje się u naszych partnerów. Zaniepokojeni doniesieniami z Włoch, pozostawaliśmy w stałym kontakcie z Imolą, która jako ostatnia dołączyła do grona miast partnerskich Piły. W swoim liście do mieszkańców Imoli prezydent Głowski kierował słowa wsparcia:

W tej bezprecedensowej sytuacji, w której wszystko wydaje się tak niepewne, chcę  żeby mieszkańcy Imoli i wszyscy Włosi pamiętali o naszym wsparciu. Aktualna sytuacja dobitnie pokazuje jak mały jest świat i jak wiele może zmienić się w jednej chwili. […]„Nigdy nie wiesz jak silny jesteś, dopóki bycie silnym nie stanie się jedynym wyjściem jakie masz” dlatego wierzę, że wspólnie, jednością i siłą pokonamy ten trudny czas i podniesiemy się mocniejsi i bardziej zjednoczeni.

Nasza inicjatywa, opisana również we włoskiej prasie, spotkała się z pozytywnym odzewem: Komisarz Izzo napisał (…) świadomość, że nasi przyjaciele z Piły, a także Polacy, są po naszej stronie, czyni nas silniejszymi. Pozwala zrozumieć, że naprawdę istnieje Europa Ludów, w której braterstwo między ludźmi jest prawdziwą siłą napędową. Zaszczepia nadzieję i pewność w to, że damy radę stawić opór i powrócimy silniejsi i bardziej zjednoczeni niż wcześniej. A naszym wspólnym celem będzie zbudowanie lepszej przyszłości dla wszystkich.

Nadal, licząc że wkrótce wrócimy do względnej normalności, pracujemy nad realizacją wspólnych projektów. Tu na szczególną uwagę zasługuje współpraca Armenią, która jest pochodną wizyty prezydenta Głowskiego w Erewaniu, gdzie jako przedstawiciel strony polskiej, w czasie dwudniowych szkoleń, prezentował tematy związane ze zrównoważonym rozwojem samorządów. Minęły niecałe 3 miesiące od w/w wizyty, a my już możemy pochwalić się wspólnym wnioskiem o środki zewnętrzne.

W ubiegłym tygodniu odbyła się również wideokonferencja z rosyjskim miastem partnerskim Dmitrowem. Zainicjowana została przez włodarzy naszych miast, którzy w czasie rozmowy poruszyli temat funkcjonowania w czasie pandemii oraz rozmawiali o planach przyszłej współpracy. W tej chwili rozpoczynamy pracę grup roboczych, które zajmą się różnymi polami współpracy. Planowane są kolejne spotkania w tej formie.

COVID-19 całkowicie zmienił naszą rzeczywistość – również w obszarze współpracy z miastami partnerskimi. Ale ta współpraca nie ustała. Wprowadziliśmy ją na nowy poziom. W gruncie rzeczy kontakty stały się nawet intensywniejsze. Okazało się, że nagle tysiące dzielących nas kilometrów, można pokonać przez jedno kliknięcie w ikonkę „join the meeting”.

Katarzyna Sztafel
Urząd Miasta Piły

wspolpraca_miedzynarodowa1_01

wspolpraca_miedzynarodowa1_03 wspolpraca_miedzynarodowa1_02