Prezydent Piły gościł u siebie Wielkopolskiego Nauczyciela Roku 2017

Jeszcze nie opadły emocje, a już była okazja, aby poznać na konferencji prasowej prezydenta Piły Piotra Głowskiego osobę, która 27 września w Teatrze Wielkim w Poznaniu otrzymała tytuł Wielkopolskiego Nauczyciela Roku 2017.  Tą osobą jest Aleksandra Schoen -Kamińska, nauczycielka wychowania wczesnoszkolnego w Szkole Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich w Pile. Pani Aleksandra w rozmowie z lokalnymi mediami opowiedziała o swojej pracy z użyciem nowych technologii.

– Brylant to moi uczniowie, dłonie to ja – tak o pamiątkowej statuetce mówi Aleksandra Schoen -Kamińska, która aktualnie ma w szkole 22 „kamienie”, o które bardzo dba i je cały czas doszlifowuje. To na jej zajęciach odbywa się praca na tabletach, w systemie BOYD (przynieś swoje urządzenie z domu – uczniowie pracują na własnych urządzeniach) i wykorzystywanych aplikacjach.

– Dla mnie i dla mojej szkoły to wielki zaszczyt i wyróżnienie otrzymać tytuł Wielkopolskiego Nauczyciela Roku 2017. Moją pasją są nowoczesne technologie, ale zachowuję proporcje. To, że mam tabletową klasę, nie oznacza, że moje dzieci cały czas pracują na tabletach. Wychodzimy również na dwór. Tablet to tylko narzędzie, tak jak np. gumka, ołówek, linijka. Jak to jest potrzebne, to wyciągamy, a jak nie to chowamy do tornistra. Dzieci na tabletach robią cuda. Programy są darmowe. Mogą nagrać mp3 i wysłać do mnie mailem , a ja je odsłucham i powiem im czy jest ok, czy trzeba poprawić zadanie. Dla mnie to obojętnie, jakie narzędzia użyje dla uczniów. Gdy pracują na tabletach to jest spokój na lekcji. Ja znam takie programy, które pozwalają mi dokonać analizy tego, co one zrobiły – wiem, w jakim miejscu uczeń popełnił błąd, w jakim miejscu zrobił źle, a nawet czas reakcji odpowiedzi. Na podstawie tego wiem jak później mogę z nim pracować – mówi Aleksandra Schoen –Kamińska. – Ja pracuję w takiej szkole, gdzie jestem wspierana przez moich dyrektorów i mogę pracować takimi metodami, jakimi ja chce. Niestety znam takie szkoły w Polsce, gdzie jest zapisany w statucie zakaz urządzeń mobilnych. Uważam, że nie powinno być takiego zapisu, ponieważ uczniowie oczekują atrakcyjnych zajęć, a to uzyskuje się przez takie narzędzia. Rodziców mam cudownych. Jednym z argumentów, który kieruje rodziców, aby zapisać dziecko 6-letnie do szkoły był taki, że w tej klasie pracuje się z nowymi technologiami, ale mądrze.

Warto wspomnieć, że 13 października 2015 roku, w tabletowych zajęciach, które prowadziła Aleksandra Schoen –Kamińska uczestniczył prezydent Piły, który bardzo miło wspomina tą wyjątkową lekcję. Uczestnicy skanowali kody QR, układali puzzle on-line z herbem Piły, grali w wielce emocjonujący quiz „Co wiesz o swoim mieście”.

***

Aleksandra Schoen – Kamińska bierze udział w ogólnopolskich konferencjach, przedstawiając ciekawe rozwiązania metodyczne w zakresie edukacji muzycznej i matematycznej oraz wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej w pracy z dziećmi na I etapie kształcenia. Jest współautorem, a zarazem trenerem ścieżki muzycznej Cyfrowi Dje dla II etapu kształcenia w pilotażowym programie fundacji Orange #Superkoderzy, autorem scenariuszy na platformie e-tornister. Administruje wiele blogów edukacyjnych, dzieląc się swoimi pomysłami i materiałami, inspirując innych. Prowadzi warsztaty pro bono dla nauczycieli z pilskich szkół i przedszkoli oraz dla dzieci z robotyki i kodowania.

Pani Aleksandrze w imieniu redakcji i czytelników serdecznie gratulujemy wyróżnienia i dotychczasowych osiągnięć.

Sebastian Daukszewicz

glowski_goscil_nauczyciela_roku00

glowski_goscil_nauczyciela_roku10 glowski_goscil_nauczyciela_roku01 glowski_goscil_nauczyciela_roku02 glowski_goscil_nauczyciela_roku03 glowski_goscil_nauczyciela_roku04 glowski_goscil_nauczyciela_roku05 glowski_goscil_nauczyciela_roku06 glowski_goscil_nauczyciela_roku07 glowski_goscil_nauczyciela_roku08 glowski_goscil_nauczyciela_roku09