Rozmawiali o współpracy w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego

We wtorek, 22 marca, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wraz z przedstawicielami Delegatury WUOZ w Pile wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile  i Nadleśnictwa Krucz w sprawie ustalenia zasad dalszej współpracy w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe znajduje się wiele obiektów zabytkowych, w tym zabytki architektury, liczne stanowiska archeologiczne oraz cmentarze. Ważnym aspektem naszej wspólnej działalności powinny być troska o stan dziedzictwa, edukacja w zakresie prawidłowych postaw wobec dziedzictwa, a także promocja obiektów i obszarów zabytkowych. Współpracujemy już od wielu lat, niemniej w trakcie spotkania stwierdzono, że konieczne są dalsze działania w celu dokumentowania i identyfikacji dziedzictwa, a następnie jego popularyzacji, a także ciągła wzajemna wymiana doświadczeń.

Zespół zamkowy w miejscowości Goraj (gm. Czarnków, pow. czarnkowsko-trzcianecki) jest przykładem bieżącej troski Lasów Państwowych o zabytek. W skład zespołu wchodzą m.in. zamek, masztalarnia z ujeżdżalnią, remiza, przepompownia oraz park.

Pałac w Goraju – Zamku jest przykładem neorenesansowej rezydencji, wzniesionej dla przedstawiciela bocznej linii jednej z najznakomitszych rodzin arystokratycznych ówczesnej Europy Wilhelma Bolka Emanuela von Hochberga i jego żony Annemarie von Arnim. Architektura pałacu nawiązuje do późnorenesansowego założenia zamkowego w Varenholz w Westfalii. W jego wnętrzach zachowały się częściowo elementy dawnego wyposażenia. Obecnie mieści się tu internat Zespół Szkół Leśnych Goraj.

W budynku dawnej masztalarni, wyremontowanym w latach 2017-2018, znajduje się obecnie Centrum Promocji Lasów Państwowych wraz z multimedialnymi wystawami edukacyjnymi ekologiczno-przyrodniczo-leśną oraz historyczno-przyrodniczą. Pierwsza z nich ma charakter spaceru po lesie, który jest przedstawionych w różnych fazach rozwojowych oraz porach roku. Druga zapoznaje zwiedzających z historią Lasów Państwowych, lasów w Europie i na świecie, a także z historią zabytkowego założenia w Goraju, rodziny Hochbergów oraz Puszczy Noteckiej. Multimedialne Wystawy Edukacyjne w „Masztalarni” w Goraju powstały w ramach projektu dofinansowanemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Leśnej w Warszawie. Przy masztalarni biorą początek dwie ścieżki turystyczne wytyczone i przygotowane przez nadleśnictwo Krucz ścieżka „Morena czarnkowska” oraz ścieżka „Z biegiem natury”.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających – zachęcamy do odwiedzenia tego urokliwego miejsca!

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
fot. Jolanta Goszczyńska

rozmawiali_o_wspolpracy

rozmawiali_o_wspolpracy_02 rozmawiali_o_wspolpracy_03 rozmawiali_o_wspolpracy_04 rozmawiali_o_wspolpracy_05 rozmawiali_o_wspolpracy_06 rozmawiali_o_wspolpracy_07 rozmawiali_o_wspolpracy_08