21 marca Międzynarodowy Dzień Lasu

21_marca_Dzien_Lasu

Bez względu na pogodę, jaką przywita nas kalendarzowa wiosna zapraszamy do lasu, aby podziwiać budzącą się do życia przyrodę. W lasach nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile kwitnie już wawrzynek wilczełyko, którego kwiaty pięknie odznaczają się na tle lasu. W runie można zobaczyć przebiśniegi, a przy drogach kwitną podbiały. A już niedługo zakwitną miodunki, kokorycze i śledziennice. Oczy będą też cieszyły kobierce białych zawilców i niebieskich przylaszczek, a przy leśnych strumykach pojawią się żółte kaczeńce.

Zapraszamy też do słuchania leśnych koncertów. W wiosenne ranki i wieczory cały las jest rozśpiewany. Warto wówczas wybrać się do lasu, aby posłuchać śpiewu kosa, zięby, rudzika czy werblowania dzięciołów. Las sprzyja także wszelkiej aktywności fizycznej dodatkowo połączonej z kontaktem z naturą. Coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu w lesie i elementem aktywnej turystyki pozwalającej na zregenerowanie się po ciężkim dniu w pracy jest nordic walking, niesłabnącą popularnością cieszy się też jogging. Również wielbiciele rowerów znajdą w lesie dogodnie przygotowane i oznakowane ścieżki rowerowe wolne od ruchu i hałasu pojazdów mechanicznych. Dla osób preferujących mniejszy wysiłek fizyczny polecany jest np. birdwatching, czyli obserwacja ptaków. Przy okazji można rozwinąć kolejne hobby, jakim jest fotografowanie przyrody.

Do korzystania z lasu w celach rekreacyjnych na terenie RDLP w Pile udostępniono: 77 pól biwakowych i miejsc biwakowania, 125 parkingów leśnych, 719 km szlaków turystycznych pieszych, 1628 km tras rowerowych oraz 159 km szlaków konnych.

Dla wszystkich interesujących się życiem lasu stworzone zostały ścieżki dydaktyczne, których trasy zostały tak wytyczone, aby zwiedzający mogli podpatrzeć przyrodę i zapoznać się z niektórymi aspektami gospodarki leśnej. Ścieżki zostały specjalnie oznakowane i wyposażone w tablice informacyjne oraz miejsca do odpoczynku. Przemierzając te trasy można zobaczyć najciekawsze przyrodniczo miejsca, pomnikowe drzewa oraz chronione gatunki roślin i zwierząt.

Więcej informacji o MDL http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-lasow-1

Grażyna Wolska
rzecznik prasowy
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *