270 listów napisali pilanie podczas Maratonu pisania listów Amnesty International

270_listow_napisali
W Pile w obronie więźniów sumienia i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka napisano 270 listów – wielu uczestników deklarowało, że w domu będą pisać listy do końca roku.

Wiele osób po raz pierwszy słyszało o Maratonie, pojawiło się zainteresowanie i poparcie. „Nie przypuszczałem, że pijąc kawę będę mógł komuś pomóc”- mówi jeden z uczestników Maratonu.

Pilanie najchętniej pisali w obronie KOBIET I DZIEWCZĘTA Z MKHONDO – Republika Południowej Afryki, OLEG SEŃCOW – Ukraina, SPOŁECZNOŚĆ BHOPALU – Indie, LIU PING – Chiny.

Listy pisali głównie młodzi ludzi, uczniowie, studenci oraz grupa liderów organizacji społecznych.

Dobra wiadomość jest taka, że w całej Polsce do tej pory napisaliśmy łącznie ponad 200 000 listów, cieszymy się że mogliśmy się do tego przyczynić. Przypominamy, że nadal możemy pisać w domu. W Polsce Maraton trwa do 16 grudnia.

Więcej informacji na: http://amnesty.org.pl/maraton

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz piętnasty. W czasie Maratonu przez cały dzień pisano listy w obronie osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane można pisać przez cały rok. Wystarczy zapisać się do sieci Pilnych Akcji na http://amnesty.org.pl/, aby regularnie otrzymywać informacje o osobach, których sytuacja wymaga naszej pilnej interwencji.

– Nasze listy są ważne. Potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane – mówi Artur Łazowy, koordynator Maratonu Pisania Listów w Pile.

Dodatkowe informacje: Lokalny koordynator: Artur Łazowy, tel. 601 970 679, e-mail: effata@wp.pl

Jak napisać taki list?

To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

O Amnesty International – Międzynarodowy ruch ludzi działających od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

red

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *