Co to jest ta leptospiroza i dlaczego należy szczepić na nią psy?

milusinscy

Panie Doktorze, podczas ostatniego szczepienia lekarz zwrócił mi uwagę, że mój pies jest nieszczepiony przeciwko leptospirozie. Nigdy nie słyszałam o tej chorobie. Jak Pan Doktor uważa, czy szczepienie na tą chorobę jest konieczne? Maria z Wałcza.

Uważam, że szczepienie na leptospirozę jest konieczne, przynajmniej z kilku względów. Niestety większość psów w Polsce nie jest szczepionych przeciwko leptospirozie z uwagi na brak wiedzy właścicieli o konieczności takiego szczepienia oraz częstym braku informacji ze strony lekarzy weterynarii o tym, że takie szczepienia w ogóle istnieją.

Co to jest ta leptospiroza i dlaczego należy szczepić na nią psy?

Leptospiroza jest chorobą zakaźną i zaraźliwą psów, zwierząt gospodarskich oraz – o czym należy pamiętać – ludzi, którzy również umierają na leptospirozę. Nie tak dawno było w mediach głośno o śmierci ludzi, którzy umarli na leptospirozę pijąc piwo z puszek, na których był mocz zakażonych leptospirą szczurów.

Leptospirozę wywołują bakterie z rodzaju Leptospira. Leptospiroza u psów ma różny przebieg, w zależności od rodzaju serowaru (typu), który jest przyczyną zakażenia. Objawy kliniczne są różnorodne i żaden z nich nie jest charakterystyczny na tyle, aby na jego podstawie móc postawić rozpoznanie. Z reguły zaczyna się gorączką, niechęcią do zabawy czy spacerów, utratą apetytu, osłabieniem i ciężkim chodem, który prawdopodobnie jest wynikiem mięśniobóli. Na błonach śluzowych często pojawiają się krwawe wybroczyny i żółtaczka świadcząca o uszkodzeniu wątroby. Z upływem czasu mogą dołączyć objawy związane z uszkodzeniem nerek: częste oddawanie moczu (w skrajnych przypadkach bezmocz), czerwone zabarwienie moczu, wymioty, odwodnienie, czasem owrzodzenia w jamie ustnej. U niektórych psów rozwija się zespół krwotoczności płucnej, powodujący kaszel, przyspieszenie oddechu i wyraźną duszność. Psy najczęściej zarażają się w wyniku kontaktu z wodą, ziemią lub pokarmem skażonymi leptospirami. Do zakażenia konieczny jest kontakt z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi lub po porostu zwyczajne polizanie moczu przez zwierzę. Każdy nieszczepiony pies może zarazić się leptospirozą, szczególnie gdy ma dostęp do kałuż, jezior, stawów, zbiorników wodnych (nie tylko pływanie, ale przede wszystkim picie wody jest czynnikiem ryzyka). Leptospiry długo przeżywają w wodzie!!!

Dużym problemem dla lekarza weterynarii jest postawienie prawidłowego rozpoznania, ze względu na niejednoznaczne wyniki wykonywanych badań, a także dużych podobieństw do innych chorób. Niestety przy przebiegu ostrym i późnym postawieniu rozpoznania leptospiroza jest śmiertelna.

Generalnie u każdego psa, u którego występują objawy uszkodzenia wątroby i/lub nerek powinno się uwzględniać w rozpoznaniu różnicowym leptospirozę. Pamiętajmy o tym, że leptospiroza jest zoonozą tzn. człowiek może zarazić się od swojego podopiecznego. Wg WHO leptospiroza jest najczęściej występującą chorobą odzwierzęcą na świecie – corocznie choruje na nią około 10 mln ludzi, z czego umiera ok. 17%.

U psów może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek lub wątroby. Biorąc pod uwagę przebieg leptospirozy u psów oraz ryzyko związane z możliwością zarażenia domowników warto rozważyć zaszczepienie pupila. W naszej przychodni z klucza szczepimy psy na leptospirozę, chyba że właściciel z jakiś względów tego nie chce.

Na rynku dostępnych jest wiele szczepionek na leptospirozę, które są niestety różnej jakości. Bardzo ważne jest, aby szczepionka uodparniała naszego pupila na wszystkie 4 typy leptospir i działała przez okrągły rok. Ponadto w trosce o bezpieczeństwo naszego psa można wybrać szczepionkę, która nie zawiera adjuwantu (substancji pomocniczej dodawanej do szczepionek). Gdy zwierzę jest szczepione po raz pierwszy konieczne jest wykonanie dwóch szczepień w odstępie 3-4 tyg. Następnie dawki przypominające podajemy co 12 miesięcy.

Szczepionkę można podać wraz z innymi, podczas corocznej wizyty profilaktycznej lub umówić się na osobną wizytę dedykowaną tylko tej szczepionce (ten sposób jest preferowany, zwłaszcza u ras miniaturowych).

Zapraszam wszystkich czytelników do lektury poprzednich zagadnień na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *