Dzień prezentów i wspólnych zabaw

6 grudnia w klubie Bowling, jak co roku z Mikołajem spotkały się dzieci chore na cukrzycę. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą w Pile przygotowało dla najmłodszych wiele zabaw i atrakcji. Były konkursy plastyczne, muzyczne, możliwość pogrania w kręgle w przyjemnej i miłej atmosferze. Natomiast rodzice w tym dniu mogli otrzymać fachową wiedzę o psychologa klinicznego, pani Marioli Lotko. Imprezę dofinansowało, PCPR w Pile.

– Dziś na naszej imprezie bawi się ok. 120 osób, są to dzieci wraz swoimi rodzicami przyjaciółmi. Dla starszych dzieci jest gra w kręgle, a dla maluchów są konkursy muzyczne, a przede wszystkim oczekiwanie na Mikołaja, który dla naszych dzieci przyniósł drobne upominki. Impreza nasza to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzieci się bawią, a rodzice mogą indywidualnie porozmawiać z panią Mariolą Lotko, która od wielu lat otacza dzieci i rodziny opieką psychologiczną. Jest też badanie hemoglobiny glikowanej oraz prezentacja najnowszych gleukometrów, w tym glukometru gdzie wyniki pomiaru wyświetlane są na smartfonie. Daje to możliwość wysłania wyniku pomiaru sms-em np. z szkoły do rodziców, czy z domu do lekarza – mówi Irena Mendyka, przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą.

Przy okazji Mikołajek pani Irena Mendyka podsumowała akcję z 14 listopada, kiedy był obchodzony Światowy Dzień Cukrzycy. Tego dnia w PSM-LW w Pile Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą w Pile przeprowadziło bezpłatne badania zawartości glukozy, hemoglobiny glikowanej i ciał ketonowych we krwi, ciśnienia tętniczego i tkanki tłuszczowej. Przeprowadziło również edukację w tym zakresie.

– O tym, że takie badania są potrzebne może świadczyć, że pojawiła się w budynku spółdzielni mieszkaniowej pani, która przyszła zapłacić rachunki, a przy okazji skorzystała z badania. Okazało się, że miała wysoki poziom cukru oraz hemoglobiny, i w ten sposób dowiedziała, że ma cukrzycę. Od razu skorzystała z porady pani doktor diabetolog Małgorzaty Górzyńskiej, która była dostępna na miejscu. Akcja pożyteczna i bardzo potrzebna, która została dofinansowana przez Urząd Miasta w Pile. Badań w tym dniu było ponad 200 – mówi Irena Mendyka.

Pani Irena Mendyka z dziećmi i młodzieżą chorymi na cukrzycę pracuje już 28 lat. Na przestrzeni tych lat w diabetologii zmieniło się wiele na korzyść osób chorych.

– Mówiłam nieraz, że problemem są dzieci chore na cukrzycę w szkole i przedszkolu. W tym roku sytuacja zaczęła się poprawiać. Dyrektorzy placówek oświatowych zgłaszają się do nas o szkolenie czy wykład o dzieciach chorych na cukrzycę, które chodzą do ich przedszkoli, szkół. Dziękuję dyrektorom, nauczycielom, że się tym tematem zainteresowali. Jednak nadal martwi nas sytuacja z młodzieżą, która chce podjąć pracę. Pojawiają się przypadki, że młodzież chora na cukrzycę nie zostaje przyjęta do pracy. Natomiast gdy pracodawca dowie się o ich chorobie w okresie zatrudnienia, natychmiast zwalnia taką osobę.  Nie patrzy się na wykształcenie, fachowość, umiejętności tylko na to, że cukrzyca to główny problem. Jest to przykre, jest to dyskryminacja. Nie życzę, aby pracodawca zachorował na cukrzycę. Czasami warto zastanowić się, co by było, gdyby to dotknęło mnie czy moje dziecko, i jak ja bym się czuł w takiej sytuacji – dodaje Irena Mendyka, przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą.

Warto wiedzieć:

Na cukrzycę choruje coraz więcej ludzi na świecie, dlatego choroba ta bywa nazywana pandemią XXI wieku. Niezwykle istotne są, więc profilaktyka zdrowotna oraz wszelkie działania zapobiegające upowszechnianiu szkodliwych nawyków żywieniowych. Jak w przypadku wielu chorób, także w cukrzycy ważne jest jej wykrycie we wczesnej fazie, gdy dolegliwości nie są jeszcze zauważalne. Stąd waga badań przesiewowych, wykrywających cukrzycę w początkowym stadium.

Sebastian Daukszewicz

dzien_prezentow10

dzien_prezentow30 dzien_prezentow11 dzien_prezentow12 dzien_prezentow13 dzien_prezentow14 dzien_prezentow15 dzien_prezentow16 dzien_prezentow17 dzien_prezentow18 dzien_prezentow19 dzien_prezentow20 dzien_prezentow21 dzien_prezentow22 dzien_prezentow23 dzien_prezentow24 dzien_prezentow25 dzien_prezentow26 dzien_prezentow27 dzien_prezentow28 dzien_prezentow29

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *