Milusińscy, listopad 2023

Dzień dobry, od jakiegoś czasu nasze dziecko namawia nas na zakup zwierzęcia (psa lub kota). Do tej pory nie chcieliśmy się zgodzić, ponieważ syn jest na wszystko uczulony, łącznie z sierścią zwierząt, ale ostatnio usłyszeliśmy o rasach, które ponoć nie uczulają. Ciężko mi uwierzyć, że jeden pies może uczulać, a drugi nie, ale może faktycznie istnieją rasy przyjazne alergikom? Może Pani polecić taką rasę? Pozdrawiam Asia z Piły.

 

Szanowna Pani Asiu, tak zwane rasy „hipoalergiczne” obejmują zwierzęta, które w opinii publicznej nie powodują reakcji alergicznej u osób uczulonych na sierść. Są to zazwyczaj rasy bezwłose lub z włosem nie posiadające klasycznej sierści z podszerstkiem.

 

W rzeczywistości jednak nie istnieją rasy, które w ogóle nie powodują uczuleń. Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego rasy „hipoalergiczne” także wywołują reakcje alergiczne, musimy przyjrzeć się dokładniej temu co faktycznie wywołuje uczulenie. O dziwo sierść jako taka nie należy do czynników uczulających. Reakcję alergiczną wywołują białka zawarte w skórze/naskórku, ślinie i moczu zwierząt. Białka te osadzają się na włosach zwierzęcia, a w momencie gubienia sierści (na przykład otrzepywania się) zostają w dużej ilości wydalone do środowiska. Skąd zatem głosy wspierające hipoalergiczne właściwości niektórych ras?

 

Odpowiedź ukryta jest w rodzaju sierści. Pies może posiadać dwa rodzaje włosów: okrywowe (długie i grube) oraz podszerstek (warstwa włosów chowająca się pod i pomiędzy włosami okrywowymi, o krótszym, ale cieńszym i gęstszym włosiu). Pies bez podszerstka (czyli potocznie „pies z włosami”) linieje zdecydowanie mniej niż pies, który tego podszerstka ma dużo, na przykład owczarek niemiecki. W związku z tym białka zawarte w skórze w mniejszym stopniu są wydalane do otoczenia. Mniejsza ilość alergenu w otoczeniu powinna teoretycznie wywoływać słabszą reakcję uczuleniową. Jest to jedyny hipoalergiczny wpływ tych zwierząt na otoczenie.

 

Czy w takim razie osoby uczulone mogą „w ciemno” nabyć przedstawiciela rasy hipoalergicznej? Reakcja na zetknięcie się ze zwierzęciem bez podszerstka będzie bardzo indywidualna. Przy psie posiadającym tylko włosy okrywowe, objawy alergii mogą zniknąć całkowicie lub znacząco się zmniejszyć. Możliwe też, że nie będzie żadnego efektu i taka osoba będzie miała tak samo ostrą reakcję jak przy zwierzęciu z podszerstkiem. Decyzję o kupnie zwierzęcia na pewno warto przedyskutować z lekarze alergologiem, jednak niestety nic nie będzie w stanie zagwarantować, że dana osoba będzie się czuła dobrze w towarzystwie hipoalergicznego czworonoga. Dopiero spędzenie czasu ze zwierzęciem da odpowiedź na to pytanie, dlatego przed zakupem warto spotkać się kilka razy z przedstawicielem wymarzonej rasy, aby zminimalizować ryzyko ewentualnego zwrotu zwierzęcia.

 

Rasy o właściwościach hipoalergicznych są dosyć różnorodne, zarówno pod względem wyglądu jak i innych cech (charakteru, zdrowotności) dzięki czemu osoba uczulona ma w czym wybierać. Zaczynając od tych najpopularniejszych: yorkshire terrier, Shih-tzu, maltańczyki, pudel, hawańczyk, grzywacz chiński, bichon friese, czy bardziej egzotyczny nagi pies peruwiański. Z psów posiadających klasyczną sierść można rozważyć basenji oraz psy z rodziny sznaucerów, które linieją mniej niż przeciętny pies posiadający podszerstek. Wśród ras kocich zdecydowanie królują sfinxy (rasa bezwłosa), dewon rex (o bardzo krótkiej sierści), cornish rex, kot orientalny krótkowłosy, jawajski, abisyński, syjamski, syberyjski, balijski. W przypadku kotów o właściwościach hipoalergicznych decyduje głównie ilość wydzielanych alergenów oraz słabe linienie. Nie zapominajmy, że nawet rasy bezwłose uczulają a reakcja na kontakt z nimi może być dla alergika silniejsza niż z innymi rasami z sierścią.

 

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

 

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

 

Maciej Skowyra

Lekarz weterynarii

Specjalista chorób psów i kotów

Właściciel

Przychodni Weterynaryjnej „AS”

Piła, ul. Mieszka I 17

Tel. 067 215 34 04

www.weterynarz.pila.pl

 

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

 

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *