Milusińscy, październik 2023 r.

Dzień dobry, mój pies (Shih-tzu, 5 lat) praktycznie od zawsze łzawi z oczu. Czasami mniej, czasami więcej. Hodowczyni uprzedziła mnie, że tak może być i że rasy z krótkimi pyskami tak mają, szczególnie kiedy pies je kurczaka. Oczywiście wyeliminowałam go z diety, ale ostatnio pojawiła się też ropa. Dostaję od lekarza antybiotyki w kroplach, po których jest trochę lepiej, a potem problem znowu wraca. Czy mogę to wyeliminować czy tak będzie już do końca? Alicja ze Złotowa.

 

Pani Alicjo, wypływ z oczu może mieć wiele przyczyn. Faktycznie wiele osób traktuje ten problem jako defekt kosmetyczny nie diagnozując tego dalej. Takie podejście jest błędne i wynika z nieznajomości przyczyn, które mogą wywoływać łzawienie oraz ich konsekwencji. Bez względu na to, ile by ono nie trwało, trzeba najpierw znaleźć jego przyczynę. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie powiedzieć czy problem da się rozwiązać, czy może przyczyną jest choroba przewlekła lub defekt anatomiczny oraz czy wymaga to leczenia.

 

Nadmierne łzawienie najczęściej jest objawem zapalenia spojówek, czemu towarzyszy zaczerwienienie oka, przymykanie szpary powiekowej, obrzęk spojówki oraz właśnie surowiczy, ropny lub mieszany wypływ. Zapalenie może wynikać z wad budowy okolic oka, z czynników zakaźnych lub alergicznych. Te problemy mogą też występować razem, np. bakteryjne zapalenie spojówki wynikające z wady budowy szpary powiekowej.

 

Zacznijmy od tego, że shih-tzu tak jak inne rasy krótkoczaszkowe (buldog francuski, buldog angielski, mops, pekińczyk, boston terier, bokser) w większości cierpią na mniej lub bardziej wyrażony zespół okulistyczny ras brachycefalicznych. Są to zaburzenia związane z okolicą oka, wynikające ze specyficznej budowy anatomicznej tych ras. Obejmują między innymi zbyt długą szparę powiekową, zaburzenie domykania powiek i zawijanie ich do wnętrza oka, dysfunkcję kanalików nosowo-łzowych, obecność dodatkowych rzęs, zmniejszoną wrażliwość rogówki, ilościowe lub jakościowe zaburzenie produkcji łez i problemy wynikające z niewielkiej głębokości oczodołów.

 

Pomimo iż są to wady wrodzone nie znaczy, że nie podejmuje się tutaj leczenia, ponieważ pozostawienie tych problemów samych sobie może skutkować zapaleniem rogówki, uszkodzeniami, wrzodami i bliznami na oku. W najgorszym razie dochodzi do utraty wzroku lub konieczności usunięcia gałki ocznej. Z tych względów nie powinno się ignorować wypływu z oczu u psów ras brachycefalicznych.

 

U psów które nie mają predyspozycji do wyżej wymienionych schorzeń wypływ z oczu spowodowany jest częściej czynnikami zakaźnymi takimi jak bakterie, wirusy, rzadziej pasożyty. Bakteryjne zapalenie oczywiście wymaga leczenia i może wystąpić zarówno pierwotnie jak i wtórnie do innych problemów okulistycznych, na przykład alergii. Alergie u psów są bardzo powszechne i są jedną z głównych przyczyn zapaleń spojówek, dlatego warto wziąć je pod uwagę szczególnie, kiedy stany zapalne mają charakter nawrotowy. Dla przykładu pies z alergią środowiskową może mocniej łzawić w sezonie letnio-wiosennym. W przypadku podejrzenia alergii (tak jak w Pani przypadku) warto doprowadzić diagnostykę do końca, aby postawić ostatecznie rozpoznanie i wdrożyć leczenie, które najskuteczniej będzie zapobiegało objawom alergii.

 

Mając na względzie możliwe przyczyny i skutki łzawienia, pamiętajmy, żeby nie podejmować prób samodzielnej diagnozy, ponieważ możemy tym zaszkodzić naszemu pupilowi.

 

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

 

 

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

 

Maciej Skowyra

Lekarz weterynarii

Specjalista chorób psów i kotów

Właściciel

Przychodni Weterynaryjnej „AS”

Piła, ul. Mieszka I 17

Tel. 067 215 34 04

www.weterynarz.pila.pl

 

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

 

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *