Młodzi mistrzowie wiedzy ekologicznej i wędkarskiej

25 marca br. odbył się XVII Okręgowy Turniej Wiedzy Ekologicznej i Wędkarskiej. Uczestniczyło w nim ponad 100 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe i gimnazjalne oraz koła PZW z całego regionu pilskiego. Organizatorem Turnieju był Okręg Nadnotecki PZW, a patronował mu starosta pilski Eligiusz Komarowski, który również ufundował puchary dla najlepszych zawodników.

Poprzez ten Turniej od lat staramy się zachęcać dzieci i młodzież do dbania o przyrodę oraz do pogłębiania wiedzy z zakresu ekologii i wędkarstwa. Co ważne, z roku na rok obserwujemy, coraz wyższy poziom tej wiedzy, i to nas bardzo cieszy. Jest to zasługa samych uczniów, jak i nauczycieli i opiekunów, którzy potrafią zainteresować ich tą tematyką. To bardzo cenne – powiedział Józef Jeziorski, sekretarz komisji konkursowej, Okręg Nadnotecki PZW w Pile.

– Z sentymentem patrzę dziś na wędkarstwo, bo pamiętam czasy, gdy sam oddawałem się tej pasji. Dobrze, że Turniej, któremu jako starosta pilski patronowałem, skupił także ludzi spoza powiatu pilskiego. Dzięki temu to przedsięwzięcie stwarza możliwość nawiązywania nowych znajomości, ale przede wszystkim wymiany doświadczeń – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Turniej składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie testu zawierającego pytania z dziedziny ekologii i wędkarstwa oraz jak najcelniej rzucić kulą zanętową.

W kategorii uczniów do lat 13 wystartowało 54 zawodników z: Piły, Falmierowa, Krzyża Wielkopolskiego, Kaczor, Wyrzyska, Krajenki, Złotowa, Kosztowa i Jastrowia. W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zajął Jakub Torochow ze Szkoły Podstawowej w Falmierowie, drugie miejsce zdobył Mikołaj Torochow, również ze Szkoły Podstawowej w Falmierowie, trzecie miejsce zajął Szymon Skonieczny z Zespołu Szkół nr 1 w Pile, czwarte – Natalia Dróbka ze Szkoły Podstawowej w Falmierowie, piąte – Mateusz Witwicki z Koła PZW Piła Podlasie, a szóste, ex aequo, wywalczyły – Klaudia Brzeczkowska z Koła PZW Krajenka i Wiktoria Dróbka ze Szkoły Podstawowej w Falmierowie.

Drużynowo wygrała ekipa ze Szkoły Podstawowej w Falmierowie, drugie miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wielkopolskim, a trzecie miejsce wywalczyli reprezentanci Koła PZW Kaczory.

W grupie wiekowej 14-16 lat zmierzyło się również 54 uczniów z: Piły, Szamocina, Wyrzyska, Jastrowia, Krzyża Wielkopolskiego, Łobżenicy i Miastecka Krajeńskiego. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się Fabian Łassa, reprezentujący Koło PZW Łobżenica. Na drugim miejscu uplasował się Mateusz Marcinkowski z Zespołu Szkół nr 1 w Pile, na trzecim – Adrian Kożuchin z Gimnazjum w Wyrzysku, na czwartym – Kacper Grubich, również z Gimnazjum w Wyrzysku, na piątym – Jakub Gondek, także z Gimnazjum w Wyrzysku, na szóstym – Paweł Grzebyta z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim.

W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce wywalczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Szamocinie, drugie miejsce zdobyli uczniowie z Gimnazjum w Wyrzysku, a trzecie – uczniowie reprezentujący Koło PZW Jastrowie.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy uczniów, którzy uczestniczyli w Turnieju, ponieważ pytania z którymi się zmagali nie były łatwe, a rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Gratuluję uczniom tej wyjątkowej wiedzy, niezależnie od zdobytego miejsca, gratuluję też ich opiekunom oraz organizatorom Turnieju – Okręgowi Nadnoteckiemu PZW z panem prezesem Czesławem Pachowiczem oraz  Zespołowi Szkół nr 1 w Pile z panią dyrektor Danutą Piotrowską, za gościnę jakiej udziela młodzieży – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Najlepszym zawodnikom puchary wręczali starosta pilski Eligiusz Komarowski, prezes Okręgu Nadnoteckiego PZW Czesław Pachowicz oraz przewodniczący komisji ds. młodzieży ON PZW Andrzej Górny i inni członkowie tej komisji. Puchary ufundował starosta pilski, natomiast nagrody rzeczowe Okręg Nadnotecki PZW w Pile.

Gratulujemy!

A.M.

mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej00

mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej12 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej01 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej02 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej03 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej04 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej05 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej06 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej07 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej08 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej09 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej10 mlodzi_mistrzowie_wiedzy_ekologicznej11