Żywa lekcja historii

We wtorek, 12 stycznia 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Pile odbyło się spotkanie z Pawłem Różyckim, przedstawicielem Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Filmowej, które działa przy TV „Asta”.

Gość zaprezentował uczniom klas VI film „Powstanie Wielkopolskie. Most na Noteci”. Po projekcji przyszedł czas na opowieści i pytania. Były między innymi rozmowy o ekwipunku ówczesnych żołnierzy, o ubiorze odtwórców ról, a nawet o wojskowych onucach. Poza tym uczniowie usłyszeli wiele ciekawych informacji dotyczących procesu powstawania filmu, długości zbierania informacji i tajników jego tworzenia. Mieli okazje dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w profesjonalnym scenariuszu oraz gdzie były kręcone sceny do filmu.

Poza tym usłyszeli kilka anegdotek z planu filmowego. Ponadto rozmówca podpowiedział prawdziwym poszukiwaczom tropów historycznych, w których miejscach mogą się natknąć na słupki graniczne w lasach. Spotkanie niewątpliwie odsłoniło uczniom nowe, nieznane dotąd karty historii związanej z naszym regionem, przedstawione ciekawie i zajmująco. Film powstał na podstawie spisanych wspomnień polskich i niemieckich żołnierzy, a jego zakończenie ukazało dalsze losy niektórych uczestników powstania.

Panom ze Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Filmowej serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie. Było ono dla naszych uczniów niesamowitym przeżyciem, zwłaszcza dlatego, że nasz gość był jednocześnie twórcą, scenarzystą i aktorem występującym w filmie.

Katarzyna Bruzda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *