Będzie się działo czyli październikowe przedsięwzięcia dla pilskiego hospicjum

W ubiegłą niedzielę, 5 października, zarząd i członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile przeprowadzili zbiórkę publiczną na rzecz budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w Pile. Kwesta miała miejsce na pilskiej „Wyspie” podczas festynu rodzinnego „Wokół powideł i pieczonego ziemniaka” oraz akcji „Przygarnij Burka”.

Dobrowolne datki zbierane były do puszek przez wolontariuszy (uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile – popularna „Teatralna”) ubranych w żółte koszulki i legitymujących się imiennymi identyfikatorami. Każdy darczyńca otrzymywał naklejkę żonkila – międzynarodowego symbolu nadziei oraz ulotkę informacyjną o działalności Towarzystwa. Zbiórka została przeprowadzona na mocy decyzji Prezydenta Miasta Piły nr SOZK-VI.5311.1.2014 z dnia 9 stycznia 2014 r. oraz decyzji Starosty Pilskiego nr WSK.5311.1.2013.IV z dnia 6 lutego 2013 r. , a wszystkim darczyńcom zarząd Towarzystwa składa serdeczne podziękowania.

Warto również dodać, że niedzielna kwesta nie jest jedynym przedsięwzięciem, które organizuje Towarzystwo Pomocy Chorym w tym miesiącu. W sobotę, 11 października, w godz. 12.00 – 16.00 w markecie TESCO w Pile (na ul. Bydgoskiej) wolontariusze z Towarzystwa będą prezentować jego działalność jako organizacji pożytku publicznego. Wszystko to w ramach akcji marketów Tesco „Poznaj swojego sąsiada”. Na stoisku Towarzystwa (przy wejściu głównym obok fontanny) będzie można dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, zmierzyć poziom cukru, zmienić fryzurę dzięki uczennicom fryzjerstwa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile („Teatralna”), czy wysłuchać występów artystycznych uczniów z tej właśnie szkoły oraz Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile („Nafta”). Oprócz tego Pilanie będą mogli wrzucić dobrowolny datek na rzecz budowy hospicjum, a maluchy pomalować kolorowanki, czy też buzię. Prezes Towarzystwa Pomocy chorym – dr n. med. Paweł Wiszniewski opowie o działalności TPCH, Pan Andrzej Gierlikowski – architekt, który bezpłatnie wykonał projekt pilskiego  hospicjum – również opowie o tym kilka słów. Do tego będzie można usłyszeć wypowiedzi wolontariuszy z „Teatralnej”, którzy wielokrotnie kwestowali dla hospicjum.

Natomiast tydzień później zarząd Towarzystwa we współpracy z Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, przygotował prawdziwą muzyczną ucztę. W poniedziałek, 20 października, o godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Pile (plac Staszica 1), odbędzie się koncert charytatywny na rzecz budowy hospicjum pt. „Klezmerzy, Cyganie, Muzykanci. Muzyka drogi”.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru wystąpią artyści scen warszawskich (Kwartet Adama Mazurka w składzie: Adam Mazurek – klarnet, prowadzenie koncertu; Marcin Maroszek – akordeon, śpiew; Bartek Pydynkowski – gitara; Kamil Siciak – instrumenty perkusyjne) czyli znani i lubiani stołeczni muzycy, absolwenci stołecznej Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina, których połączyła fascynacja muzyką etniczną oraz improwizacją.

Organizacja przez Towarzystwo, przy współpracy z pilskim RCK „Fabryka Emocji” w Pile, dużych październikowych koncertów charytatywnych na rzecz hospicjum, staje się powoli tradycją. Jest to już trzecie tego typu spotkanie. Dwa lata temu na scenie Teatru Miejskiego w Pile gościli artyści Warszawskiej Opery Kameralnej (koncert „Mozart kameralnie czyli najpiękniejsze arie i duety operowe z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta”), a rok temu soliści wraz z orkiestrą z Teatru Muzycznego w Poznaniu, na czele z rodowitym Pilaninem – p. Mirosławem Kinem („Wciąż iść, aby sięgnąć do gwiazd”).

Tym razem zobaczymy i usłyszymy ponownie artystów z Warszawy, a sam koncert „Klezmerzy, Cyganie, Muzykanci. Muzyka drogi” będzie inspirowany wieloma tradycjami muzycznymi. Jak mówi o przygotowywanym programie p. Adam Mazurek: „Wzajemny wpływ i oddziaływanie kultur miało miejsce od setek lat i było wynikiem migracji jednostek, a czasem całych narodów. Wędrowni muzycy zawsze stanowili awangardę wśród obieżyświatów, a jednym ze sposobów na sukces w nowym środowisku była umiejętność połączenia swojej tradycji muzycznej z elementami charakterystycznymi dla miejscowej ludności. Jeśli do tego muzykanci byli jeszcze wirtuozami, to każda ich wizyta czy to na wiejskim weselu, czy na pańskim dworze, była wielką atrakcją. Muzyka przez nich grana była najczęściej instrumentalna, a przez to uniwersalna i zrozumiała dla wszystkich. Synergia elementów swojskich z elementami obcymi tworzy w tej muzyce wartość uniwersalną”.

Październikowy koncert na rzecz budowy hospicjum w Pile, połączony zostanie ze zbiórką środków na szczytny hospicyjny cel, (datki do puszek, sprzedaż cegiełek), a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Pilski p. Mirosław Mantaj i Prezydent Miasta Piły p. dr Piotr Głowski.

Koncertem charytatywnym „Klezmerzy, Cyganie, Muzykanci. Muzyka drogi”, zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym pragnie podziękować wszystkim Pilanom, darczyńcom, wolontariuszom, radnym, władzom samorządowym i wszystkim osobom zaangażowanym w promocję idei działalności hospicyjnej, za ich wsparcie, przekazanie 1% podatku na rzecz budowy pilskiego hospicjum, wpłaty celowe i darowizny. Bilety są jeszcze do nabycia w kasie Teatru Miejskiego w Pile – Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile (plac Staszica 1) oraz na stronie www.rck.pila.pl

Serdecznie zapraszamy wszystkich Pilan do udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez Towarzystwo Pomocy Chorym w Pile.

Anna Fons

bedzie_sie_dzialo10

bedzie_sie_dzialo19 bedzie_sie_dzialo11 bedzie_sie_dzialo12 bedzie_sie_dzialo13 bedzie_sie_dzialo14 bedzie_sie_dzialo15 bedzie_sie_dzialo16 bedzie_sie_dzialo17 bedzie_sie_dzialo18