Budowa nowych mostów w Żuławce i Ciszkowie z rządowym dofinansowaniem w ramach programu „Mosty dla regionów”

Budowa nowego mostu na rzece Noteć w Żuławce (gmina Wyrzysk, powiat pilski),  w ciągu drogi wojewódzkiej nr 242 otrzymała dofinansowanie w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”.

Dotacja zostanie przeznaczona na przygotowanie dokumentacji projektowej zgodnie z wymaganiami przepisów środowiskowych, a następnie projektu budowlanego. Realne koszty realizacji tego zadania poznamy dopiero po przygotowaniu dokumentacji projektowej. Nowy most będzie miał około 50 metrów długości, 14,5 m szerokości. Uwzględniono również budowę dróg dojazdowych i chodników, co zwiększy i zagwarantuje bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu.

Most w Żuławce czeka na remont od ponad 20 lat. To ważna w regionie komunikacyjna i  turystyczna przeprawa, łącząca północną i południową część województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Ma znaczenie również dla gospodarki i handlu, gdyż znajduje się między dwoma ważnymi drogami krajowymi: DK 11 i DK5.  Realizacja tej inwestycji bez wątpienia przyczyni się do rozwoju terenu, wzrostu jego inwestycyjnej atrakcyjności, wpłynie na zwiększenie standardu życia społeczności lokalnej.

Dodajmy, że wcześniej w ramach programu „Mosty dla regionów” rządowe dofinansowanie uzyskała również budowa mostu na rzece Noteć przy drodze wojewódzkiej nr 153 w Ciszkowie (gmina Czarnków, powiat czarnkowsko-trzcianecki). W miejscu funkcjonującej przeprawy promowej, powstanie nowy most wraz z chodnikiem, który polepszy komunikację w regionie i zwiększy potencjał terenu. Długość obiektu to około 80 metrów, szerokość 12 m. Termin opracowania koncepcji dla realizacji tej inwestycji mija w IV kwartale 2021 roku.

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu w ramach programu „Mosty dla regionów” zgłosił także inne lokalizacje, które niestety nie uzyskały dofinansowania. Były to przeprawy w Sierakowie (DW 133), Czarnkowie (DW 178), Ślesinie (DW 263), Białośliwiu (DW 190).

Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego podkreśla, że rządowa pomoc dla realizacji inwestycji mostowych jest bardzo ważna i potrzebna. – Samorząd Województwa Wielkopolskiego zrealizował już budowę nowego mostu na rzece Warcie w  Międzychodzie, powstaje nowy most w Rogalinku, a ramach budowy obwodnicy Wronek również na rzece Warcie będzie nowa przeprawa mostowa. Cieszymy się  z rządowego wsparcia na przeprowadzenie kolejnych potrzebnych inwestycji. Kilka miesięcy temu zostało podpisane porozumienie na przygotowanie inwestycji na Noteci w Ciszkowie, a teraz mamy dofinansowanie dla mostu w Żuławce. Ten most wymaga interwencji. Uwzględnialiśmy go w naszych planach, jednak teraz dzięki wsparciu, będzie można przeprowadzić to zadanie znacznie szybciej ku zadowoleniu mieszkańców nie tylko gminy Wyrzysk, ale i całej Wielkopolski.

M.K-M.
Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu

budowa_nowych_mostow1_01

budowa_nowych_mostow1_05 budowa_nowych_mostow1_02 budowa_nowych_mostow1_03 budowa_nowych_mostow1_04