Poznań: Nowa sala obsługi paszportów i więcej miejsca do obsługi cudzoziemców

Na przełomie lutego i marca br. zostanie oddana nowa sala obsługi paszportów. Dotychczas mieściła się przy Placu Wolności. Nowa siedziba będzie ulokowana przy ul. ks. Jakuba Wujka. Polepszą się również warunki obsługi cudzoziemców.

Wojewoda wielkopolski podjął decyzję o uruchomieniu sali obsługi paszportów w nowej lokalizacji. Jest to efekt zmian, jakie wprowadza Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. – Decyzja ma na celu polepszenie jakości obsługi klientów. Jest to kontynuacja zmian, które wprowadzamy od kilkunastu miesięcy. To między innymi nowe rozporządzenie w sprawie kryteriów wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców na terenie województwa zawierające wykaz zawodów, które nie wymagają informacji starosty przy wydaniu zezwolenia na pracę. Ponadto zwiększyliśmy zatrudnienie w wydziale, a także umożliwiliśmy internetowe umówienie wizyty – ocenia ostatnie zmiany wojewoda Zbigniew Hoffmann. – Nowa sala to kolejny krok. Skorzystają na tym zarówno klienci, którzy chcą załatwić sprawę paszportową, jak i cudzoziemcy, którzy zyskają dodatkowe pomieszczenia w budynku przy Placu Wolności – dodaje wojewoda wielkopolski.

Nowa sala paszportowa przy ul. ks. Jakuba Wujka będzie mieściła 12 stanowisk obsługujących klientów, poczekalnię i zaplecze biurowe dla pracowników. Sala zlokalizowana jest blisko centrum komunikacyjnego. – Docelowo stanowiska będą uniwersalne, umożliwiające zarówno złożenie wniosku o paszport jak i odebranie paszportu – tłumaczy Jacek Woźniak, dyrektor generalny w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Obecnie czynności te są rozdzielone na salę A i B na Placu Wolności.

Wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są na poziomie parterowym, co ułatwi dostęp do sali dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Klient będzie mógł dokonać opłaty paszportowej kartą bankomatową bezpośrednio przy okienku, jeśli zapomni tego zrobić wcześniej. W sali obowiązywał będzie system numerkowy umożliwiający rejestrację wizyty przez internet. – Już w grudniu rozpoczęliśmy informowanie klientów o możliwości skorzystania z takiej formy rejestracji – dodaje Woźniak.

Dotychczasowe pomieszczenia do obsługi paszportów w budynku przy Placu Wolności zostaną zaadaptowane na potrzeby obsługi cudzoziemców.

Nowa sala przy ul. ks. Jakuba Wujka będzie zajmowała łącznie 357 mkw. Obecnie trwają ostatnie prace przygotowujące pomieszczenia do użytku. Oddanie sali planowane jest na przełomie lutego i marca.

Tomasz Stube
WUW w Poznaniu

poznan_nowa_sala_obslugi00

poznan_nowa_sala_obslugi02 poznan_nowa_sala_obslugi01