Wielkie święto polskiej lekkoatletyki w Pile

Klub Sportowy PLKS Gwda Piła przy współudziale pilskiego MOSiR-u był głównym organizatorem dwudniowej wielkiej imprezy lekkoatletycznej – Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS, które odbywały się na profesjonalnie przygotowanym obiekcie MOSiR-u przy ul. Żeromskiego.

W imprezie startowały reprezentacje wszystkich województw ze 120 klubów sportowych. Była wspaniała oprawa. Podczas uroczystego otwarcia koncertowała orkiestra oraz soliści z UG Kaczory pod kierownictwem Zdzisława Nawrota. Przy dekoracji grali fanfarzyści tej orkiestry.

Poziom sportowy całych zawodów był wysoki, wielu zawodników wypełniło normy do udziału w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w Kenii i Juniorów we Włoszech.
1W tej grupie zawodników znalazł się zawodnik pilskiej Gwdy 16-letni Dawid Borowik, który zwyciężył w biegu na 400m juniorów młodszych bardzo dobrym wynikiem 49,77, stwarzając sobie realną szansę na udział w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w Kenii.

Na ponad 100 klubów z całej Polski zespół Gwdy zajął wysokie piąte miejsce. Pierwsze miejsce wywalczył zespół Podlasia Białystok. Dorobek pilskich lekkoatletów miał też wpływ na zajęcie przez Wielkopolskę zdecydowanie pierwszego miejsca w punktacji drużynowej województw.

Najbardziej zapracowanym zawodnikiem całej imprezy był zawodnik pilskiej Gwdy Adrian Wyrzykiewicz. W piątek udanie startował w Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym w Bydgoszczy. W mocnej stawce międzynarodowej na 800m był trzecim polskim zawodnikiem. W sobotę zdecydowanie wygrał bieg na 1500m młodzieżowców (3:57,85), w niedziele natomiast zdobył dwa kolejne złote medale, najpierw na 800m (1:54,35) później w sztafecie klubowej 4x400m.

Dwa medale wywalczyła niedawna brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski na 10000m Sandra Szpott. Tym razem pobiegła na 800m i 1500m. Na tym pierwszym dystansie wywalczyła medal brązowy (2:14,62) natomiast na 1500m medal srebrny z wartościowym rekordem życiowym 4:32,66. Miłą niespodziankę na 100ppł juniorek sprawiła Agata Trzaskalska. W tej konkurencji wywalczyła srebrny medal w czasie nowego rekordu życiowego 14,99. Po przygotowaniach do matur do swojej wysokiej formy wraca Arkadiusz Drozdowicz, który wygrał chód juniorów na 10000m z bardzo dobrym wynikiem 44:36,77. Junior młodszy Miłosz Szmyt w tej samej konkurencji wywalczył brązowy medal z czasem 51:15,57.

Największą niespodziankę w zespole Gwdy sprawił Jakub Lewandowski, który zdobył złoty medal w skoku w dal juniorów z wynikiem 6,61. Srebrny medal w skoku w dal w kat. młodzieżowej zdobyła Karolina Sobkowska (4,95) Bardzo efektowny i emocjonujący był bieg na dystansie 4x400m mężczyzn, kończący zawody. Po pięknym biegu zwycięstwo odnieśli biegacze Gwdy w składzie Jan Poczewski, Dawid Borowik, Krystian Wojciechowski, Adrian Wyrzykiewicz. Uzyskali przy tym świetny wynik 3:24,42

Razem zawodnicy Gwdy wywalczyli 11 medali w tym 6 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe. Miejsca punktowane (do ósmego) ponadto zajmowali: 4m – Radosław Sójka – chód 10000m juniorów (52:53,93) 4m – Anna Zartt – wzwyż juniorów mł. (145) 5m – Krystian Szymański – 5000m (16:06,90) 7m – Michał Pawlak – 100m (12,21) 8m – Michalina Makowiecka – 2000prz juniorek (7:56,52) 8m – Mieszko Tobera – 3000m juniorów mł. (9:23,07) 8m – Jan Poczewski – 800m juniorów (2:00,02)

Do wysokiego poziomu sportowego klub PLKS Gwda dołożył olbrzymi sukces organizacyjny. Wielka impreza była zorganizowana wzorowo. Padały ze wszystkich stron uczestniczących ekip wielkie słowa uznania i podziękowania.