Milusińscy z 4 kątów. Styczeń 2024

Witam Panią Doktor. Piszę, ponieważ mam problem z utrzymaniem wagi u mojego psa. Jest to 5 letni, kastrowany Beagle. Staram się nie dawać mu za dużo karmy (dostaje karmę dobrej jakości), oraz mało przysmaków, góra 3-4 na tydzień. Nie pozwalam rodzinie, żeby podawali mu jedzenie ze stołu, no i oczywiście chodzę z nim na długie spacery. Jednak pomimo diety i sporej według mnie dawki ruchu jego waga stoi w miejscu. Cieszę się, że chociaż nie tyje, ale i tak waży o wiele za dużo (20 kg). Weterynarz polecił mi karmę na odchudzanie, ale pies nie chce jej jeść, więc wróciłam do starej. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam, Adrianna z Piły.

 

Pani Adrianno, otyłość jest efektem długotrwałego zaburzenia między ilością pobieranej energii a jej zużyciem.

 

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, iż otyłość to choroba, którą trzeba leczyć.

 

Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała zwierzęcia jest bardzo ważne z kilku powodów. Nadmiar tkanki tłuszczowej jest istotnym czynnikiem ryzyka w powstawaniu i rozwoju zaburzeń w układzie kostno-szkieletowym, sercowo-naczyniowym i endokrynologicznym. Nie ma wątpliwości, że zwierzęta otyłe żyją krócej od tych z prawidłową masą ciała.

 

Choroby, które w szczególności są skorelowane z otyłością to między innymi zwyrodnienia, choroby stawów, zerwanie więzadła krzyżowego spowodowane nadmiernym obciążeniem układu kostnego, nadczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, nowotwory gruczołu sutkowego a także nietolerancja zimna, nietolerancja wysiłkowa i zwiększone ryzyko anestetyczne.

 

Wbrew pozorom nie tylko podawanie nadmiernej ilości karmy prowadzi do otyłości. Właściciele często zauważają, że pies tyje zjadając zaledwie garstkę karmy dziennie. Wtedy mamy do czynienia z dodatkowymi czynnikami predysponującymi do otyłości, które powodują nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, pomimo karmienia zwierzęcia karmą w ilości nieprzekraczającej zalecanej dawki pokarmowej. Takim czynnikiem jest na przykład rasa (np. west highland white terrier, basset, cavalier king charles spaniel, jamnik, beagle, labrador). Wiek również wpływa na łatwość odkładania się tkanki tłuszczowej (psy starsze mają średnio o 20 % mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż pies w sile wieku). Dodatkowo sterylizacja/kastracja spowalniają metabolizm z powodu braku wydzielania hormonów płciowych, a słaby metabolizm predysponuje do otyłości. Przyjmowane na stałe leki np. sterydy powodują z kolei znaczny wzrost łaknienia.

 

Dodatkowo zwierzę może cierpieć na niezdiagnozowane choroby predysponujące do otyłości. Z powyższych względów właściciel nie powinien samodzielnie zabierać się za odchudzanie zwierzęcia. Zanim wprowadzona zostanie odpowiednia dieta i zalecenia, zwierzę powinno zostać zdiagnozowane u lekarza weterynarii.

 

To co można zrobić na własną rękę, to w pierwszej kolejności przyjrzeć się diecie pupila. Wielokrotnie zdarza się, że inni członkowie rodziny dokarmiają zwierzęta ze stołu lub podają nadprogramowe przysmaki bez konsultacji z innymi domownikami. W przypadku, kiedy zwierzę dostaje prawidłową lub zmniejszoną dawkę żywieniową i wciąż tyje lub nie może schudnąć należy udać się z nim do lekarza. Jeśli zwierzę dostaje nadmiar karmy lub przysmaków wskazane jest zrezygnowanie z tych pierwszych i powrót do dawki żywieniowej przewidzianej na wagę zwierzęcia. Jeśli w ciągu miesiąca zwierzę nie zacznie tracić na wadze to w takim wypadku właściciel powinien zabrać je na wizytę diagnostyczną.

 

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Fot. psie-akcesoria.pl

 

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

 

Maciej Skowyra

Lekarz weterynarii

Specjalista chorób psów i kotów

Właściciel

Przychodni Weterynaryjnej „AS”

Piła, ul. Mieszka I 17

Tel. 067 215 34 04

www.weterynarz.pila.pl

 

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

 

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *