Wynik referendum w Krajence. Burmistrz zostaje

W niedzielę, 22 maja 2016 roku, w Krajence (woj. wielkopolskie, powiat złotowski) przeprowadzone zostało referendum lokalne w sprawie odwołania Burmistrza Stefana Kiteli przed upływem kadencji. Inicjatorom referendum nie udało się jednak doprowadzić do odwołania włodarza miasta. Do urn w czasie referendum poszło zbyt mało mieszkańców.

Referendum jest nieważne

Żeby referendum było ważne do głosowania musiało pójść przynajmniej 2011 uprawnionych mieszkańców. Niestety tego warunku nie udało się spełnić. W głosowaniu wzięło udział zaledwie 367 osób co przełożyło się na niską frekwencję 6,15%.

Za odwołaniem burmistrza głosowało 315 mieszkańców; przeciwko odwołaniu burmistrza były 42 osoby. Za nieważne zostało uznane 10 głosów.

Wszystko zaczęło się w styczniu

Działania zmierzające do przeprowadzenia referendum odwoławczego w Krajence rozpoczęły się w połowie stycznia. W dniu 13 stycznia 2016 r. pełnomocnik inicjatora referendum powiadomił Burmistrza Gminy i Miasta Krajenka o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Burmistrza Gminy i Miasta Krajenka przed upływem kadencji. Tego samego dnia powiadomienie wpłynęło również do Komisarza Wyborczego w Pile. Wniosek o przeprowadzenie referendum (z załączonymi podpisami mieszkańców) został złożony Komisarzowi Wyborczemu 9 marca 2016 r. Komisarz po sprawdzeniu wniosku w dniu 31 marca 2016 r. wydał postanowienie Nr 13/2016 o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Gminy i Miasta Krajenka przed upływem kadencji. Termin referendum został ustalony na 22 maja 2016 r.

Statystyki referendów są nieprzychylne dla inicjatorów

W kadencji 2014-2018 (łącznie z referendum w Krajance i przeprowadzonym tego samego dnia w Kole) przeprowadzonych zostało 15 referendów odwoławczych. Tylko w przypadku 3 inicjatyw udało się odwołać władze.

źródło: referendumlokalne.pl & mm

wynik_referendum00

wynik_referendum01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *